Také patříte mezi ty, kteří s nostalgií vzpomínají na některé výrobky, které nenávratně zmizely z pultů našich obchodů? Většinou se jedná o sladkosti, které jsme mlsali v dětství. Ty zapomenuté jsou ale v menšině a my si na některých můžeme pochutnávat dodnes. K nim patří například Jesenka.
§  Také si vybavujete ten úžasný sladký zážitek, když jste sáli tuto pochoutku přímo z tuby?
káva s pěnou
Původně ale výrobci prý na děti vůbec nemysleli. Tento výrobek byl určen pro vylepšování chuti kávy. Údajně ji měl rád i slavný prvorepublikový herec Oldřich Nový. Ten ji samozřejmě používal do té kávy. I když… Třeba si v nestřežený okamžik také zahřešil a tu kávu vynechal. Jesenka dostala své půvabné jméno podle Jeseníků. Na místních pastvinách se pásly krávy, které poskytovaly této dobrotě své mléko.

Hlavně moc nemačkat

Balení v tubě bylo velice praktické. Člověk si mohl svou sladkost nosit všude s sebou a vždy použít jen část. Pak se uzavřela tuba na závit a mohlo se jít dál. Slazené mléko v tubě mělo i velkou trvanlivost. Proto si našlo cestu i na zahraniční trh. Náš výrobek tedy mohli ochutnávat lidé v Senegalu, Kamerunu i Mauretánii.
–         Tam pro ně našli další využití.
–         Polévali si jimi kukuřičné placky.
Někdy se stávalo, že se tuba nečekaně ucpala a pak mohlo docházet k humorným i trapným situacím. Asi si umí každý představit, co se stalo, když se pak máčklo více.
krávy na pastvě

Energie v tubě

Pokud se zdráháte koupit svým dětem toto mléko v tubě, pak máte zbytečné obavy. Jak hlásala už dobová reklama – je to mnohem zdravější nežli nějaké cukrovinky. Až se vám dostane tuba do ruky, podívejte se na etiketu. Zjistíte, že mléko dokonce neobsahuje ani žádná „éčka“ a ani hromadu konzervantů a barviv. Naopak, má vysoký podíl vápníku a draslíku. Je tedy rozhodně vhodné pro děti a sportovce. Rychle dodá energii a potřebné vitamíny.