„Mám malý stan, mě na nohy táhne…“ toto se mnohým z nás vybaví, když vidíme starý celtový stan, kterých byly v době totality plné české i zahraniční kempy. Možností ubytování v hotelích a penzionech bylo málo, cestovat se dalo pouze do určených lokalit, a tak nezbývalo českým rodinám, než sbalit děti, spacáky, stan, nastartovat svého žigulíka a vyrazit za dobrodružstvím.
kempování u lesa

Trochu jiné dobrodružství…

Dnes je dovolená pod stanem trochu jiná. Kempy jsou výborně vybaveny, zázemí je zde více, než slušné, dá se přijet pomalu s malým batůžkem a vše je zajištěno. Spousta rodin bere dovolenou v kempu a pod stanem jako úžasný zážitek a nemůže si ji vynachválit. Možná i z toho důvodu se u nás těchto letních stanových vesniček nachází tolik. V podstatě u každé přehrady najdeme několik kempů v různých velikostech a kvalitách. Existují webové stránky, které turisté kempy hodnotí a sdružují o nich kompletní informace, takže by se snad nemělo stávat, že budeme po příjezdu nemile překvapeni nedostatečným vybavením či jinými skutečnostmi.
stanování na pláži
Pod stan však nevyrážíme pouze u nás. I zahraniční destinace si stále drží dostatek kapacit pro milovníky spaní pod stanem. Nadále je v kurzu milované Chorvatsko, kde je od severu k jihu řada možností pro naše ubytování.
Itálie je také proslulá oblibou kempování a zapomenout nelze ani na maďarský Balt.

Jaké jsou výhody?

Kromě znatelně nižší ceny je to samozřejmě možnost volby. Nestává se, že by se muselo místo v kempu dopředu rezervovat, a tak je možné přijet, rozhlédnout se, rozhodnout a případně zůstat, nebo jet takzvaně o dům dál. Vlastní prostor je také to, co často lidi láká pod stan, tedy vlastní vybavení, spacáky, nafukovací matrace a tak dále. Mnohdy se dá stanovat i ve volné přírodě a zažít tak neopakovatelné zážitky. Nelze tedy zapomínat ani na romantiku, kterou v nás tento styl bydlení přes léto probouzí. Milovníci tohoto způsobu cestování nebývají jen lidé, kteří vyhledávají nejlevnější variantu dovolené, ale často ti, kteří touží opustit konvenční způsob života, přiblížit se k přírodě a začít také trochu toho nepohodlí a adrenalinu.
světlo ve stanu
Velká zábava je také stanování s dětmi, pro které je to neskutečný zážitek, na který budou ještě dlouho vzpomínat.