Categories
Auto moto

Aby vám nebylo v autě špatně

 Někdo zvládá jízdu autem bez problémů, pro jiného je přímo utrpením, neboť ho trápí nevolnost. Jde o kinetózu, tedy o nemoc z pohybu, která se projevuje zvracením. Nepříjemné šimrání v žaludku, bolest hlavy, návaly či závratě. To vše je v autě za jízdy způsobeno tím, že mozek je za jízdy dezorientován protichůdnými vjemy z očí a vnitřního ucha. Oči vám prakticky sdělují, že se nehýbete, zatímco ucho vnímá otřesy a pohyby automobilu. Pokud zavřete oči, je to pak o mnoho horší, neboť je pak zdůrazněn rozpor mezi fyzickým klidem těla a pohybem dopravního prostředku. Mozek je tak velmi zmatený ze všech těch signálů, a snaží se bránit. Dochází tak k nevolnosti či přímo ke zvracení. Jde s tím však bojovat. Zkuste vyzkoušet naše zaručené rady.
auto za zatáčkou
1.       Dívejte se do dálky
Protože je důležité, abyste zmenšili rozpor mezi tím, co vidí oko, a tím, co vnímá ucho, je vhodné, abyste se dívali do dálky. Mozek se tak uklidní a nevolnost vymizí.

2.       Kam se nejlépe posadit
Když chcete cestovat hromadným dopravním prostředkem, vyberte si vždy místo tak, abyste seděli ve směru jízdy, a co nejvíce vepředu. Rozpor pohybu a vašeho vjemu tak bude podstatně nižší.
žena řidička
3.       Zázvorové bonbony
Osvědčily se také zázvorové bonbony, které dobře zklidní žaludek. Ty ale sice nechutnají především dětem, pak jsou vhodným náhradním řešením zázvorové tablety, které postrádají chuť i vůni zázvoru.

4.       Pohodlné oblečení
Na cestování vždy volte pohodlné oblečení, které vás nebude svírat a škrtit. Tyto negativní vjemy prohlubují nevolnost.
pohled z auta na krávy
5.       Léky na nevolnost
I přesto, že vyzkoušíte všechny naše rady, může se vám udělat v autě špatně. Pak nemá smysl hrát si na hrdiny, a raději se předem pojistit nákupem vhodných léků proti nevolnosti. Ty mají antiemetický účinek a jsou volně prodejné v lékárně. Jsou však vhodné pouze pro krátkodobé užívání. Nejznámější z nich je asi Kinedril. Léky se většinou podávají již tak hodinu před začátkem cestování. Při dlouhých trasách je možné podání léku zopakovat po třech hodinách.