Ne nadarmo se říká, kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. V dnešní době jsou cizí jazyky naprostou nutností pro většinu profesí. Čím více jazyků, tím lépe. Za naprostý základ je považovaná angličtina, jako světový jazyk. Spoustě firem však dnes už jen angličtina nestačí a v požadavcích na pracovní pozice se velice často setkáváme i s němčinou, francouzštinou, polštinou, španělštinou, ale i dalšími světovými jazyky. Možná nějaký jazyk umíte, ale jak si to pojistit a být lepší než ostatní?
 školní zápisky
„Papír“ jako výhoda
Možná si říkáte, o jakém papíru už je tady po druhé řeč. Je to papír, který vám může hodně usnadnit práci při hledání nového zaměstnání nebo prostě jen navýšit vaši hodnotu v očích kolegů i šéfa. Tím papírem mám na mysli jazykový certifikát. Někteří z vás se s těmito certifikáty již setkali, někteří ještě nikoliv. Jedná se totiž o certifikát, který garantuje úroveň vašeho jazyka. Těch úrovní je hned několik, od úplného začátečníka po rodilé mluvčí. Každý, kdo váš certifikát uvidí, ihned ví, na jaké úrovni v daném jazyce jste a nemusí vaše znalosti dále prověřovat.
 knihy v knihovně
Jak ho získat?
Jazykové certifikáty udělují specializovaná jazyková centra, které najdete po celé České republice. Získat takový certifikát není ale vůbec složité. Pro získání je nutné složit jazykové zkoušky, které zahrnují všechny důležité oblasti jazyka, a to psaní, čtení, poslech a mluvený projev. Tyto zkoušky jsou samozřejmě zpoplatněné, čím vyšší úroveň, tím vyšší částka. Většinou zhruba od 2000 do 8000 Kč. Nicméně tato investice se stoprocentně vyplatí. K takovému certifikátu totiž přihlíží nejen vaši současní či budoucí zaměstnavatelé, ale dokonce i střední a vysoké školy.
 
Ještě váháte, zda si takový jazykový certifikát pořídit? Pak si dejte pozor, aby vás nepředběhli ostatní. Mít takový „papír“ je totiž v dnešní době opravdu in a může se stát, že zaměstnavatel dá přednost jinému kandidátovi, který tento kouzelný papír přinese.