Categories
Sport

George Best: Génius i bouřlivák

George Best se narodil v Belfastu v roce 1946, a do povědomí fanoušků se zapsal ve svých sedmnácti. Tehdy debutoval za Manchester United, a brzy se stal legendou. Odehrál 470 zápasů, nastřílel 179 gólů a v klubu strávil 11 let. V roce 1974 ale nečekaně odchází, a od té doby střídá krátká angažmá v klubech nejrůznější kvality, od Fulhamu až po takové kluby jako Los Angeles Aztecs nebo nejrůznější čínské celky. Celkem za deset let vystřídá dvacet klubů, a výjimkou nejsou ani tři kluby za jediný rok. Odehrál 37 zápasů za severoirskou reprezentaci, a dal devět gólů, ale osud mu nikdy nedopřál zahrát si ve finále světového poháru. George Best nakonec skončil svou kariéru v roce 1984, s celkovým skóre 641 zápasů a 248 gólů, a zbytek života strávil jako fotbalový expert.                 
 sportovní stadion
Fanoušci kulatého míče na něj vzpomínají jako na geniálního dribléra, který ve své hře dokázal kombinovat rychlost, přesnost a tvrdost. Jeho rychlé nohy mu umožnily obcházet protihráče na neuvěřitelně malém prostoru, rychle se zorientovat a tvrdě střílet. Vysoký, rychlý, štíhlý, pro George Besta nebyl problém vzít si na polovině míč, obejít dva nebo tři obránce, a střílet. O jeho schopnostech svědčí i to, že v roce 1999 byl vyhlášen osmým nejlepším fotbalistou 20. století, a byl vážně zvažován pro titul nejlepšího sportovce století, uděleného BBC v roce 1999.
 fotbalové kopačky
Kromě geniálního fotbalisty byl George Best ale i známým bonvivánem. Miloval alkhol, ženy i rychlá auta. Původně plachý teenager Best začal brzy válet první ligu nejen na hřišti, ale i na baru. Problémy s alkoholismem rámovaly celou jeho profesionální dráhu, přivedly ho i do vězení, a nakonec vedly i k nutnosti transplantace jater v roce 2002. Podle lékařských záznamů v té době fungovaly Bestova játra asi na pětinu normálního výkonu.
Manchaster United
Ani transplantace ale nedonutila Besta zpomalit. Už o dva roky později byl opět přistižen s alkoholem za volantem, a o tři roky později byl hospitalizován s infekcí jater. Tu pravděpodobně způsobily léky, které byl nucen po transplantaci brát. I přes všechnu snahu lékařů se tato infekce ukázala jako fatální, a George Best zemřel v listopadu 2005 na selhání orgánů, způsobené infekcí.
 
Kariéra George Besta nebyla dlouhá, ani lemovaná zvučnými jmény, ale jeho bezprostřednost a geniální fotbal mu navždy zajistila místo v srdcích fanoušků.