Categories
Zábava

Spinner aneb hit dnešní doby

Asi těžko byste dnes hledali někoho, kdo ještě neslyšel slovo fidget spinner nebo spinner. Ačkoliv je tato „hračka“ stará skoro třicet let, největší boom zažívá právě dnes. A co to vlastně takový spinner je? Spinner je v postatě typ odreagovací hračky jejíž střed je z ložiska a díky tomu se zbytek hračky otáčí. Tělo spinneru je vyrobeno z plastu či kovu a má zpravidla tři hlavy. Setkat se můžete ale i s modely se dvěma hlavami. K čemu ale vlastně takový fidget spinner slouží? Je to jen hračka nebo má jeho existence nějaký hlubší smysl?
 rotace na prstu
ADHD, hyperaktivita či autismus
Možná se divíte, proč jsou v nadpisy věci jako ADHD, hyperaktivita či autismus. Něco je totiž spojuje. Co? Spinner měl totiž původně sloužit lidem, kteří trpěli některou z výše zmíněných poruch. Točení se spinnerem totiž zabaví ruce a jedinec si může s pomůckou neslyšně hrát, aniž by tím rušil okolí. I když těžko říct, zda neslyšně. Točicí se ložisko totiž vydává zvuk, který sice není nějak hlasitý, ale neslyšný rozhodně není. Doposud nevznikla žádná studie, která by skutečně potvrdila účinky spinneru, nicméně věřím, že mnoha lidem může pomoci zvládat strach, stres či jiné negativní emoce.
 zelený spinner
Zábava zaručena
Hlavním cílem spinneru je rozhodně zábava. Spinnerů je ale celá řada, jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Proč některé spinnery stojí pár korun a jiné i několik stovek? Rozdíl je především v kvalitě. I když se spinnery zdají na první pohled stejné, často jsou použity jiné méně kvalitní materiály. Ty mají vliv především na délku točení, ty méně kvalitní se totiž nevydrží točit příliš dlouho, a tak můžete zapomenout na různé triky. Dnes už se spinnery stávají i designovou záležitostí. Vybírat si můžete hned z několika různých materiálů, povrchových či barevných úprav, ale dokonce i z různých tvarů. Tak co, už máte taky svůj spinner?