Už při projektování srubu by se mělo myslet na pasivní ochranu dřeva. To znamená zajistit dostatečný přesah střechy, který jako deštník ochrání před přímým sluncem a deštěm. Takto se prodlouží trvanlivost nátěrů a sníží se intenzita jejich obnovy. Povrch dřeva vystaven slunečnímu záření postupně mění svůj vzhled a pokud je současně vystaven i srážkám, získává šedou barvu. Slunce je schopné za 100 let rozložit asi 1 cm z celkové tloušťky dřeva. Této degradaci zabrání nátěry. Čím více je povrch vystaven UV záření, tím častěji třeba nátěr obnovovat.

pes u domu

Zevnitř jen přírodně

V interiéru je třeba jednoznačně použít ekologické nebo tradiční přírodní nátěry na bázi dřevitých olejů a včelích vosků. Kromě příjemné vůně je zde důležitá především zdravotní nezávadnost. Jako první by se i zde, zejména ve vlhčích prostorech, měl použít nátěr boritou solí. Potom lze aplikovat olej s voskem, včelí vosk, olej s UV filtrem, který zachová přirozený vzhled a zabrání žloutnutí povrchu. K nejpřirozenějším vlastnostem dřeva patří schopnost přijímat a vylučovat vlhkost, čímž se zlepšuje klima místnosti a také kontaktní teplo. Pro zachování těchto vlastností je velmi důležité, aby funkčnost nátěru byla co nejdelší, proto ho třeba čistit a ošetřovat.
kuchyň srubu

Aby se zachovala co nejdelší užitná vlastnost samotného nátěru, je důležité dřevostavbu důkladně vyčistit a povrch sjednotit. Pak udělat fungicidní a biocidní nátěr, na to nátěr základním olejem, a nakonec jeden až dva nátěry barevnou lazurou. Časový odstup mezi nátěry je 24 hodin. Životnost nátěru v závislosti na klimatických podmínkách se pohybuje 4 až 6 let.

 

Přírodní materiály na ochranu dřeva:

·         Boritá sůl ochrání dřevo před napadením hmyzem a houbami. Aby se ze dřeva nesmyla, je třeba napustit nátěr základním olejem a vnější pigmentovou lazurou.

·         Základní olej má schopnost se vsáknout hluboko do dřeva a chrání ho před nepříznivým vlivem vlhkosti, hub a hniloby.

·         Lazura na dřevo – vnitřní a vnější, nanáší se na dřevo štětcem a asi po 15 minutách je potřeba odstranit suchým štětcem přebytečný nátěr.

·         Vosk se vyrábí z volného zbytku včelího vosku. Použít jej lze jako základní nátěr do vnitřního prostředí, v tenké vrstvě je vhodný k ošetření lakovaných a lazurování povrchů.
ložnice ve srubu

·         Marseillské mýdlo je čisté přírodní mýdlo s přídavkem olivového oleje, používá se jako čisticí prostředek na dřevěné povrchy.

·         Portugalský balzámový terpentýnový olej, terpentýn je čirý tekutý olej, používá se jako ředidlo nátěrových hmot.

green-ink This entry was posted in. Dům a byt Jak se ošetřuje dřevo v budovách?.