Categories
Finance

S realitní kanceláří, nebo bez ní?

Pokud se stále rozhodujete, jestli k prodeji nemovitosti využít služeb realitní kanceláře, nebo si všechno zařídit sám, je třeba seznámit se s hlavními výhodami a nevýhodami, které prodej s kanceláří obsahuje.
Pokud se rozhodnete pro první možnost, máte hned o několik starostí méně. Realitní kancelář zařídí téměř všechno za vás. Sjednáte si schůzku s makléřem a proberete s ním své přání a představy. Ti se často chlubí tím, že dokáží nalézt kupce snáze a rychleji než normální lidé, a ještě nemovitost prodat za mnohonásobně větší cenu. Samozřejmě se ale musí jednat o solidní společnost s dlouhou tradicí a dobrými referencemi, které je dobré pročíst hned na začátku.
dohoda o prodeji domu.jpg
Realitní kanceláře mají většinou dlouholeté zkušenosti, zajímavé kontakty i skvělý přehled o tom, kde inzerovat.
Samozřejmostí je také to, že kancelář za vás vyřídí všechny důležité právnické kroky a převod nemovitosti na kupce tak proběhne hladce, bez zmatků a případných pozdějších problémů. Nevýhodou takového způsobu prodeje je poměrně vysoká provize kanceláři, která činí minimálně 5% z ceny nemovitosti, někdy i mnohem více.

Zvládnete to sami?

Ne každému ovšem vyhovuje to, že někdo jiný zařídí všechno za ně. Chtějí mít otěže pevně v rukou a sami si nastavit podmínky. Vyžaduje to samozřejmě mnohem více času, energie, zkušeností a ochotu podstoupit určité riziko.  
Zastánci tohoto způsobu prodeje argumentují často tím, že si tak dokáží lépe prověřit případné kupce, a nakonec prodat za mnohem lepší cenu. Může to tak být, ale stejně dobře se může stát, že nezkušený prodejce svou nabídku nadhodnotí, přijde o vhodného kupce, a nakonec prodá hodně pod cenou.
peníze za kalkulačkou.jpg
Za předpokladu, že nejste právník pravděpodobně budete také muset investovat určité peníze do právní pomoci během sepisování příslušné dokumentace.
Každý musí nakonec sám zvážit to, která z možností mu více vyhovuje a doufat, že se rozhodl správně. Důležité je nedělat zbrklá a nerozvážná rozhodnutí.