Levandule je silně vonný, fialový, bohatě větvený polokeř. Dosahuje výšky 60–120 cm. Je to léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Původně se vyskytovala pouze v západním Středozemí, ale časem se rozšířila po celém Středozemí. Tradiční místo pro pěstování je v Provence.
Levanduli vyhovuje hlinitopísčité půdy a dobře snáší sucho. Nikdy rostlinu nepřelévejte. Květenství probíhá v červenci a v srpnu. Zimu přečkají bez obtíží. Dospělé byliny množíme odebíráním řízků, což provádíme vždy začátkem léta.
Levandule krásně voní i vypadá. A je to také léčivá bylina.
 levandulové pole
Pomáhá nám například při:
·         nespavosti
·         nervových slabostech
·         bolestech hlavy, migrény
·         třesavky
·         astmatu
·         při žaludečních kolikách
·         chřipky
·         bronchitidy a zánětu průdušek
·         nadýmání, plynatosti
·         žlučníkových potíží
 
Levanduli si můžete vypěstovat doma v květináči a na zahrádce. Z květů je dobré si udělat čaj. Nebo si rostlinu nasušit, lístky vložit pod polštář. Zlepšuje se porucha spánku až o 20%.
Levanduli koupíme ve formě čaje, oleje i jako rostlinu samotnou.
Uplatnění má ve vnitřním, tak vnějším použití https://www.amoreal.cz/moc-a-kouzlo-levandule/
 otepi levandule
Z jejich květů se lisuje olej, který slouží k výrobě farmaceutických i kosmetických prostředků.
Má hojivý účinek. Stačí si potřít bolavé místo, například při poranění svalů, revmatismu. Využít jí také můžeme do koupele. Celou nať usušíme a dáme do horké vody.
 
I v kosmetice má své uplatnění. Je totiž vhodná na citlivou pleť, ale i při léčení kožních vředů. Pomáhá nám při nadměrném vypadávání vlasů i jako prevence proti lupům.
 
Používá se také jako okrasná rostlina na našich zahradách i v naší domácnosti jako odpuzovač hmyzu a molů, kteří nám ničí oblečení. Stačí jen levanduli nasušit a vložit do skříně.
Vyplatí se mít levanduli doma, ať už jako rostlinu v květináči nebo sušenou směs. Vždy ji využijeme, a to na mnoho způsobů.

Moc a kouzlo levandule
4.5 (90%)12
green-ink This entry was posted in. Dům a byt Moc a kouzlo levandule.