Jednorázové pleny dnes koupíte obyčejné za pár korun, i drahé za skoro 20 Kč za kus. Čím se liší? Kvalitou a složením. Ty levné jsou plné plastů, jsou chemicky bělené, a mohou způsobovat jak vyrážky a ekzémy, tak zapařeniny. Kvůli jejich složení neexistuje šance, že by se rozložily. Končí tak ve spalovnách nebo na skládkách, kde leží a leží. Ty dražší neobsahují plasty ani nejsou bělené chlorem, a k jejich výrobě je většinou použitý materiál šetrný k životnímu prostředí. Jenže za ty peníze je dnes málokdo koupí. Alternativou by mohly být látkové pleny.
Proč látku?
Látkové pleny se dají sehnat z bambusu a nebo z bavlny. Ani jedna z variant není špatná. Obě dokážou nasát vlhkost, obě jsou prodyšné a pro velmi jemnou dětskou pokožku jsou příjemné. Pro řadu rodičů je velkou nevýhodou to, že se musí namáčet a prát, a proto je ani nevyzkouší. A to je škoda, protože látkové pleny neprodukují žádný odpad.
K tomu abyste mohli používat látkové pleny potřebujete menší látkovou výbavičku. Potřebujete látkové pleny a svrchní kalhotky. Může dokonce používat i moderní variantu, která je označena jako “vše v jednom”. Takovou látkovou plenu téměř nerozeznáte od jednorázové, protože všechno je v jedné látkové pleně – a pak ji jen celou vezmete a vyperete. Klasické čtverce se musí složit a vložit do svrchních kalhotech, aby plenka držela tam kde má.
Dáte látkovým plenám šanci?
Pořídit si můžete svrchní kalhotky na patentky Retro Delamedoplen, které mají zapínání několika řadami. Zapínáte tak ty patentky, které velikostně sedí vašemu miminku, takže se dá říct, že s nadsázkou rostou s vaším miminkem. Svrchní kalhotky pořídíte v mnoha barevných provedeních, a pokud nebudete chtít patentky, můžete koupit ty se suchým zipem. Vyzkoušejte, který styl zapínání vám bude vyhovovat víc, a ušetřete životní prostředí od hromad jednorázových plen.