Křišťálová voda, malebné zátoky, žulové útesy, nekonečné pláže příjemně jemného písku a mořské ptactvo. To vše nabízí více než 1000 km dlouhé pobřeží, které je nejbohatší a nejpestřejší z celé Francie.

Typická vesnička je plná úzkých dlážděných uliček, malých schodišť a klenutých průchodů a občas nějakou najdete vysoko v horách.

Naleznete tu obranné pevnosti, antické vykopávky, barokní katedrály, vztyčené menhiry a to vše bylo vystavěno různými národy a v různých architektonických stylech.

pobřeží sardinie

Poloha Korsiky lákala ostatní národy, aby ji dobývali. Např. Etruskové, Mauři a jiní. Díky nim tu naleznete otisky jejich kultury. V Bastii stojí palác janovské vlády nebo guvernérské sídlo.

Bastia

Do roku 1811 byla hlavní a největším městem Korsiky. První historické zmínky pochází už z roku 1452, kdy si Janované z něj udělali hlavní město. Během francouzské revoluce město okupovali Britové. V době Napoleonovy vlády se stalo hlavním městem jeho rodiště, Ajjacio. A zde se zastavil rozvoj. Ten se vrátil až po druhé světové válce. V současnosti je nejdůležitějším a hlavním přístavem a průmyslovým centrem ostrova.

Můžete se těšit na sluníčko, které tu svítí průměrně 340 dní v roce.

 malý kostel

Jestli jste se rozhodli vydat se na ostrov až na podzim, zlákají vás exotické plody, které jsou touto dobou zralé a doslova lemují silnice. Pokud budete brázdit Korsiku na kole, můžete si ho opřít o patník a začít hodovat. Pochutnáte si na pomerančích, citrónech, hroznovém vínu nebo se pustíte do čerstvých fíků.

 

Ale užívat si budete i vodní sporty. Na mnoha plážích si zapůjčíte potřebné vybavení a vydáte se objevovat pobřeží třeba na kajaku nebo paddleboardu. Ale i potápění vás bude bavit. V okolí ostrova je několik vraků potopených lodí a velice bohatý podmořský život.

 

Pláž si můžete vybrat, jaká vám bude vyhovovat. Malá, velká, kamenitá, s veškerým možným zázemím, nebo malebná opuštěná, kde budete sami.

 

Ajaccio

Je nejrušnější město. Rodiště Napoleona Bonaparte je určitě zajímavé, i když Napoleon se po své korunovaci na císaře sem už nikdy nevrátil. Přesto si jeho narození město vždy 15. srpna připomíná. Byl pokřtěn v Cathédrale Notre-Dame de la Miséricorde z 16. století a je také posledním místem odpočinku členů jeho rodiny. Na náměstí Place Maréchal Foch stojí Napoleonův pomník a v jeho rodném domě se nachází muzeum Maison Bonaparte.

Zajímavé je Museé Fesch, kde si prohlédnete nádhernou kolekci italského naivního umění.

I toto muzeum souvisí s Napoleonem. Byl synovcem kardinála Fesche a ten za jeho vlády plenil italské paláce, muzea a kostely.

Kuchyně

Lonzu, figatellu, coppa, prisuttu jsou uzeniny, které se podávají jako příloha k polentě z kaštanové mouky nebo silným polévkám. Další jídla se vylepšují majoránkou, oreganem nebo mátou.

Osvěží vás nápoje Orezza, Saint – George nebo Zilia, které se mají ředit v čase podávání aperitivu, stejně jako Pastisu.

Vyzkoušejte dovolenou na ostrově Korsika. Uvidíte, že si to tu zamilujete.

green-ink This entry was posted in. Dovolená Odpočinek na Korsice.