Sociálně odpovědný podnik

Co to vlastně sociálně odpovědná společnost je? Ve zkratce, společensky odpovědný podnik je takový, který pracuje pro lidi a prostředí okolo sebe, nikoli proti nim. Nepleťme si ale tento druh podnikání s charitou nebo neziskovým sektorem. Sociálně odpovědný podnik je normální, soukromě vlastněná společnost, která se rozhodla, že kromě zisku chce i pomáhat lidem okolo sebe. Chcete příklad? Sociálně odpovědné kavárny kromě zdravých zaměstnanců zaměstnávají například i lidi s nejrůznějšími formami zdravotního postižení. Sociálně odpovědný je ale například autobusový dopravce Arriva nebo Kostelecké uzeniny, kteří dávají šanci lidem po výkonu trestu, kteří by si jinak jen obtížně hledali nové zaměstnání a hrozilo by, že skončí znovu ve vězení. Kromě  toho se sociálně odpovědné firmy, v rámci svých možností, chovají odpovědně i ke svým zaměstnancům a k životnímu prostředí.
ruce v košili


Může se tedy jakákoli firma stát firmou sociálně odpovědnou? Jistě. A ani k tomu nepotřebujete nic moc extra. Stačí si uvědomit, že na světě jsou i jiné věci než čísla a zisk, a že je možné dosáhnout obchodních cílů a zároveň I udělat svět okolo sebe lepším místem. Jak to ale provést? Prvním krokem může být zeptat se svých stávajících zaměstnanců, co by si oni sami představovali. Dost možná vás překvapí svými nápady. Co třeba charitativní sbírka na nějaký konkrétní účel? Nebo pár hodin dobrovolničení týdně? Nebo možná máte v týmu nadšeného běžce, co rád spojí svůj příští maraton s dobrou věcí? Nebo se zkuste spojit s nějakou charitou ve svém okolí a zjistit, co by se jim nejvíce hodilo. Díky tomu budete mít naprostou jistotu, že pomáháte.

 podání ruky

A proč byste to vlastně měli udělat? Především, spousta zákazníků dnes už takové firmy vyhledává, a vy si tak vyrobíte skvělé PR. Kromě toho také budete mít dobrý pocit, že jste udělali svět okolo sebe lepším místem.